WZROK     

Musimy pamiętać o tym, że nasi domowi pupile zachowały wszystkie zdolności percepcyjne jakie wykorzystywali ich dziko żyjący przodkowie.     Od dziecka mamy wpajane, że koty widzą w nocy. Nic bardziej mylnego. W absolutnej ciemności kot jest tak samo bezradny jak człowiek. Jednak kotu wystarczy najsłabszy promień światła, który kocie oko potrafi skupić. Albowiem kocie oko jest przystosowane do wykorzystywania najsłabszych refleksów światła. Na dnie oka kota znajduje się warstwa komórek odblaskowych , które działają jak lustro. Światło wpadające przez siatkówkę oka odbija się od odblaskowej warstwy dzięki czemu wzmacnia je podwójnie. Taka dawka światła zwielokrotnia jego działanie i znacznie zwiększa widzenie nocne kota. Za sprawą tych właśnie komórek „odblaskowych” w nocy i często na zdjęciach oczy kotów świecą na złoto lub zielono.

    Dużą rolę w sposobie widzenia kotów odgrywa źrenica. Koty domowe mają źrenicę pionową, pumy okrągłą, a większe dzikie koty źrenicę mają owalną. Wąska źrenica ma większą zdolność do silniejszego zwężenia się co bardziej chroni wrażliwą siatkówkę. Skupienie światła przez kocie oko odbywa się w ten sam sposób jak oko ludzkie. Proces akomodacji odbywa się za pomocą mimowolnego skurczu mięśni. Ma to za działanie uwypuklić lub spłaszczyć soczewkę podczas oglądania przedmiotów.

    Naukowcy są przekonani, że koty potrafią odróżniać kolory, ale ich mózg ich nie odbiera. Barwy dla kota nie odgrywają żadnej roli chociażby w trakcie łapania apetycznej myszki.

DOTYK
    Bardzo ważna rolę w tym zmyśle odgrywają kocie wąsy. Pomagają one kotu w nawigacji. U kota występują wąsy zwane wibrysami. Osadzone są w skórze głębiej niż reszta wąsów. Są to grube, sztywne i proste wąsy. Ich mieszek włosowy jest położony blisko zatoki żylnej. Umieszczone są na policzkach, nad oczami, na dolnej i górnej wardze. Pełnią rolę narządu dotyku i m.in. pomagają orientować się w zupełnych ciemnościach. Na całym ciele koty mają rozsiane mnóstwo zakończeń nerwowy. Głaskanie przez człowieka odbierają jako przyjemność ponieważ kojarzone to jest z wylizywaniem przez matkę w wieku dziecięcym . Wydaje się, że zwierzęta potrafią wyczuć pierwsze wstrząsy ziemi, które są jeszcze niewyczuwalne przez człowieka. Zaobserwowano, że koty wyczuwają drgania przy trzęsieniu ziemi już 15-20 minut przed tragedią.

SŁUCH
    Ucho kota jest poruszane przez 30 mięśni, dzięki temu może obrócić ucho precyzyjnie w kierunku dźwięku. Kot odbiera dźwięki o częstotliwości do 65 kHz, człowiek – tylko do 20 kHz. Kot głos swojego pana usłyszy nawet z 300 metrów. I szybko przybiegnie na wołanie – jeśli oczywiście akurat ma na to ochotę.

WĘCH
    Węch nie ma takiego znaczenia, jak słuch i wzrok, ale także odgrywa ważną rolę w życiu kotów. To dzięki niemu orientują się w stopniu świeżości pożywienia, dzięki niemu też łączą się w pary w okresie rui. W momencie zetknięcia się z lotnymi cząsteczkami substancji zapachowych dochodzi do podrażnienia komórek węchowych. Impuls nerwowy, który powstaje przekazywany jest prosto do mózgu. Koty posiadają dodatkowy narząd zmysłu w jamie nosowej – jest to organ Jacobsona. Ma on kształt rurki mieszczącej się na podniebieniu. Jej wylot znajduje się wewnątrz jamy ustnej. Inaczej nazywany jest narządem smakowo-węchowym i pozwala kotom precyzyjnie rozszyfrowywać znaki zapachowe pozostawiane przez inne koty. To dlatego obwąchujący coś kot ma często otwarty pyszczek. Dzięki temu specyficznemu zmysłowi, koty wytwarzają na swój użytek „obraz” obcego kota, człowieka czy przedmiotu.

SMAK
    Kubki smakowe u kotów rozmieszczone są w brodawkach językowych, w podniebieniu i na ścianie gardła. Ostre wypustki na języku kota nie mają nic wspólnego z odczuwaniem przez niego smaku. Wypustki te służą do oczyszczania futerka z kurzu i innych zanieczyszczeń. To one sprawiają, że koci język kojarzymy z tarką.

RÓWNOWAGA
    Zmysł równowagi u kota jest znacznie bardziej rozwinięty niż u psa. Nie prawdą jest, że kot zawsze spada na cztery łapy. Spadający kot z kilkunastu metrów bardzo często robi sobie krzywdę. W czasie spadania ciało kota przybiera pozycję łapami w dół, umożliwia to zmysł równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym. Ogon kota w trakcie spadania służy jako ster i jednocześnie hamulec. Nie wszystkie koty mają szczęście upaść szczęśliwie i pobiec szybko w sobie znanym kierunku. Więc stąd apel ZABEZPIECZAJMY OKNA I BALKONY, niech nasi przyjaciele będą bezpieczni.