O RASIE
    Na pewno wielu z nas widziało te piękne i dostojne koty i zastanawialiśmy się jaka to rasa. Nie ma drugiej rasy kotów na świecie, które dorastały by do tak okazałych rozmiarów, oraz dożywałyby takiego wieku jak Maine Coony. Jeśli chodzi o ich inteligencję to jej także mogą pozazdrościć inne rasy kotów. Zakłada się, że żyły dziko w stanie Maine, skąd wzięły swój pierwszy człon nazwy. Maine Coon jest jedną z najstarszych ras w Ameryce Północnej. Pierwszego kota tej rasy znaleziono w Nowej Anglii. Odkrywcy był przekonani, że kot ten jest krzyżówką kota domowego z szopem ( coon ). Jednak taka krzyżówka międzygatunkowa nie jest możliwa. Charakterystyczne duże uszy i piękny puszysty ogon przypominają szopa. Inna historia rasy odnosi się do wikingów, którzy mogli zabrać ze sobą na pokłady statków swoje norweskie koty leśne, podróżując do Nowego Świata. Norweskie koty leśne swoim wyglądem bardzo przypominają Maine Coony, a jak głosi opowieść – krzyżując się z tamtejszymi kotami domowymi, dały początek właśnie rasie Maine Coon.

    Do 1980 roku wszystkie wielkie federacje i stowarzyszenia kotów uznały rasę Maine Coon. Historia rasy jest długa i ma wiele wersji . Wielkość i niepowtarzalność Maine Coonów nie pozwala przejść nikomu obojętnie koło nich.

CHARAKTER MAINE COONA
    Łagodne, towarzyskie nie lubiące samotności. Bez przesady będzie porównanie ich charakteru do psiego. Wchodzący właściciel do domu jest witany przez kota w drzwiach odgłosami mruczenia we wszelkich wydaniach.

    Każda czynność robiona przez właściciela musi być koniecznie poddana kontroli. Towarzyszą we wszystkich czynnościach w domu poczynając od mycia podłóg , poprzez gotowanie obiadu i kończąc na myciu okien. Krok w krok za właścicielem. Charakterystyczne dla kotów razy Maine Coon jest to, że nie miałczą. Odgłosy wydawane przez koty tej rasy można nazwać „mową”. Po krótkim czasie właściciel potrafi odróżnić formy i ton „gruchania’. Łatwo odróżnić czy kot zaprasza do zabawy , czy dopomina się o smakołyk, czy też tęskni za innym domownikiem. Pomysłowość zabaw i włączania nietypowych różnych przedmiotów jest zaskakujące. Np : korek z umywalki łazienkowej, który wyciągnięty sobie tyko znanym sposobem jest fantastyczną zabawką. Przykłady na inteligencję i pomysłowość Maine Coonów mogłabym mnożyć. Krótko mówić koty rasy Maine coon to najłagodniejsze olbrzymy na świecie . Wspaniale nadające się dla rodzin posiadających dzieci oraz inne zwierzęta domowe z którymi kot tej rasy znajdzie wspólny język.

WYGLĄD
    Koty rasy Maine Coon zaliczane są do kotów pół długowłosych. Delikatności futra dodaje miękkie gęste podszycie. Kiedy zbliża się zima na głowie karku i szyi futro staje się dłuższe nadając wygląd kołnierza. Jedną z charakterystycznych rzeczy u kotów tej rasy jest ogon. Długi dochodzący do 50 cm długości. Puszysty w tracie szybkiego chodu lub biegu sierść na nim faluje w rytm kroków. Ogon podniesiony ku górze i dostojny chód dodaje kotom elegancji i dostojności. Patrząc na kota nie można nie zauważyć pięknych dużych uszu zakończonych pędzelkami. Trójkątna głowa , mocny podbródek i duże okrągłe oczy to widok , który oczaruje każdego. Miłośnicy i przeciwnicy kotów po zobaczeniu Maine Coona w pełnej kracie już nigdy nie zapomną tego widoku.