Rośliny trujące i szkodliwe dla kotów
Przygarniając kota do domu mało kto bierze pod uwagę , że spora część roślin znajdująca się w naszym otoczeniu może doprowadzić do choroby lub śmierci kota po ich spożyciu.
Po tym jak zamieszkał ze mną mój pierwszy maine coon, Ulfrin Yash Perła Annaru PL poznikały z mojego domu prawie wszystkie kwiaty, których wcześniej byłam ogromną miłośniczką. Wiedząc jednak ile szkód mogą wyrządzić mojej nowej miłości nie miałam żadnych wahań.
OBJAWY ZATRUCIA :
wymioty, konwulsje, ból brzucha, biegunka, brak apetytu, jaśniejszy niż zwykle kolor języka i dziąseł, obrzmiały język.
Jeśli zauważycie u swoich kotów jakikolwiek z wyżej wymienionych symptomów to będzie bardzo prawdopodobne, że zjadł on jakąś trującą roślinę. Takie zatrucie jest bardzo niebezpieczne i należy natychmiast szukać pomocy weterynarza. Jeśli znajdziecie w domu roślinę, która mogłaby prawdopodobnie zaszkodzić zwierzęciu to powiedzcie o tym weterynarzowi. Taka informacja pozwoli na szybszą diagnozę i szybsze rozpoczęcie właściwego leczenia Waszego pupila.
Chciałabym przybliżyć Wam opisem i zdjęciami te niebezpieczne rośliny, które bywają najczęściej w naszych ogrodach i domach i okolicy.
OGRÓD :
TRZMIELINA JAPOŃSKA :
Trzmielina japońska to roślina pnąca, którą możemy wykorzystać do osłonięcia na przykład altan albo pergoli. Ze względu na swoje niewielkie wymagania i fakt, że Trzmielina japońska jest dość łatwa w uprawie, poleca się ją do ogrodów o słabej glebie. Warto jednak pamiętać o trujących właściwościach Trzmieliny – szczególnie jej owoców.
CIEMIERNIK :
Liście odziomkowe są zimozielone, dłoniasto złożone z listkami wydłużonymi, wąsko-jajowatymi, piłkowanymi i nagimi. Kwiaty średnicy 4-8 cm pojawiają się po 1-3 na mięsistych szypułkach, w zależności od pogody od stycznia do kwietnia. Czasami okres kwitnienia przedłuża się do maja, a kwiaty pojawiają się także późną jesienią od listopada.
OSTROKRZEW :
Ostrokrzew kolczasty to ciekawy krzew z ciemnozielonymi liśćmi i jaskrawo-czerwonymi jagodami. Z reguły ostrokrzewy rosną powoli, nie są kapryśne co do typu gleby i stanowiska.
JEMIOŁA POSPOLITA :
Jemioła wyrasta w dość nietypowych dla krzewu miejscach, bo w koronach drzew, nieraz bardzo wysoko. Często wymaga to alpinistycznych umiejętności od ludzi próbujących ją pozyskać. A zapotrzebowanie na nią wiąże się nie tylko z okresem świąt Bożego Narodzenia .
DOM :
AMARYLIS :
Pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Południowej. Na wysokiej, sztywnej łodydze kwitną podobne do lilii kwiaty koloru białego, czerwonego lub różowego. Są to jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście amarylisa są długie, sztywne, ciemnozielone. Jest bardzo popularną rośliną domową.
EUPHORIA :
Roślina pochodzi z Madagaskaru. Klimat subtropikalny. Pokrój krzaczasty, jego pędy pokryte są ostrymi cierniami. Liście zielone, jajowate długości do 7 cm. Kwiaty niepozorne, żółte, oprócz właściwych kwiatów wyrastają na długich szypułkach piękne czerwone liście przykwiatowe, które stanowią prawdziwą ozdobę rośliny.
ALOCASIA :
Naturalnie występuje w lasach deszczowych i na bagnach. Ma żółte kwiaty, które kwitną cały rok, ale uprawiana jest raczej ze względu na atrakcyjne liście. Charakteryzują się one ciemną barwą i kontrastującymi z nią białymi nerwami. Alokazja osiąga wysokość do dwóch metrów i ma taką samą rozłożystość. Jest trudna w uprawie w warunkach domowych, głównie ze względu na suchość powietrza w okresie grzewczym.
ALOES :
Aloes pochodzi z tropikalnych regionów m.in. Afryki i Madagaskaru. Obejmuje około 250 gatunków i należy do sukulentów. Wyglądem przypomina troszkę agawę i ma drzewkowaty, bądź krzewiasty pokrój. Najbardziej znane gatunki aloesu, które możemy spotkać w sprzedaży, to Aloes pstry o wzniesionych liściach, biało nakrapianych, który jeżeli będzie miał odpowiednie warunki może zakwitnąć Aloes drzewiasty charakteryzujący się grubymi, mięsistymi liśćmi, ząbkowanymi na brzegach.
AZALIA :
Azalia to maleńkie krzewy, o wiecznie ciemnozielonych, podłużnie owalnych liściach zachwycają powstającymi na końcach pędów dużymi, licznymi kwiatami, pojawiającymi się zależnie od odmiany, od września aż do maja, kiedy kwitną najpóźniejsze odmiany. Samo kwitnienie nie jest zbyt długie i trwa zazwyczaj około jednego miesiąca. Kwiaty mogą być pojedyncze, jak i pełne o różnych barwach (biel, róż, łososiowa, czerwień, purpura). Możemy także zetknąć się z azaliami o dwubarwnych kwiatach. Wysokość tych krzewów osiąga 25- 50 cm, przy czym najwyższe formy, to azalie prowadzone w formie drzewka.
DIFFENBAHIA :
Diffenbachia jest jedną z najpiękniejszych roślin o ozdobnych liściach. Pochodzi z Brazylii. Cechą charakterystyczną diffenbachii są duże, szerokie liście o różnobarwnym rysunku. Sok z jej łodyg i liści zawiera strychninę, niebezpieczną truciznę, dlatego gdy w domu są małe dzieci lepiej zaniechać uprawy diffenbachii.
DRACENA :
W naturze dorasta do kilku metrów, ale w uprawie pokojowej osiąga dużo niższą wysokość. Liście gęsto porastają łodygę, dopiero u starszych egzemplarzy dolne liście opadają, odsłaniając nieduży pień.
BLUSZCZ POSPOLITY :
Bluszcz pospolity to roślina, która bardzo szybko rośnie i może osiągnąć do 20 metrów długości. Bluszcz jest zimotrwały, nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji i ma dekoracyjne liście. Roślina ta jest szybko rosnącym pnączem, która wytwarza wzdłuż pędów i gałązek korzenie powietrzne, czepiające się każdej powierzchni.
FILODENDRON :
Dotychczas opisano około 500 gatunków w obrębie tego rodzaju. Pochodzą one z tropikalnych dżungli Meksyku, Ameryki Środkowej, Peru i Brazylii. Są to rośliny krzewiaste lub pnącza o liściach zielonych, czasem aksamitnych lub biało cętkowanych, przybierających różne kształty. Są to rośliny jednopienne czyli na jednym osobniku są zarówno kwiaty żeńskie jak i męskie.
OLEANDER :
To kwitnący krzew zimozielony, rosnący w warunkach naturalnych w krajach Śródziemnomorskich. Duże okazy można latem uprawiać na zacisznym tarasie. Mniejsze rośliny najlepiej czują się w mieszkaniu. Oleander ma wzniesione, zdrewniałe pędy i ciemnozielone, skórzaste.
TOJAD :
Ta uroczo kwitnąca roślina jest chyba jednym z najgroźniejszych trucicieli. Już niewielkie ilości spożytych fragmentów mogą spowodować śmierć zarówno dziecka jak i dorosłego człowieka. Związkami toksycznymi są min. akonityna, mezoakonityna i hipakonityna.
Spożycie niewielkich ilości, może powodować śmierć przez paraliż układu oddechowego oraz innych organów w tym zatrzymanie akcji serca. Trujące substancje mogą również przeniknąć do organizmu przez skórę.
CIS :
Popularny krzew iglasty, często spotykany w ogrodach w formie żywopłotu. Bywa używany do produkcji leków, jednak w stanie surowym poza osnówką owocu wszystkie części rośliny są silnie trujące. Zawierają bowiem min. niebezpieczną taksynę.
Zatrucia mogą być śmiertelne, najczęstszymi objawami jest nagłe obniżenie ciśnienia, kołatanie serca, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic, osnówka okrywa nasiona, więc rozgryzienie owocu i uszkodzenie nasion, również powoduje zatrucia.
BIELUŃ :
Pięknie kwitnąca roślina ozdobna, której wszystkie części są trujące (liście, łodyga, kwiaty, nasiona, korzenie). Zawierają min.: L-hioscyjamina, L-skopolamina oraz atropinę. Spożycie przez dziecko kilku nasion,może okazać się śmiertelne, dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest zjedzenie ok. 15 szt. Objawy to min. omamy, dezorientacja, rozszerzenie źrenic, drgawki, gorączka, trudności z wymową, oddychaniem, oddawaniem moczu oraz piciem płynów oraz wiele innych.
OSTRÓŻKA :
Wszystkie części tej ozdobnej rośliny są trujące, ale zwykle są niebezpieczne dopiero po spożyciu. Zatrucia pokarmowe, wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu.
KONWALIA OGRODOWA :
Popularna roślina ozdobna, która jest wykorzystywana w lecznictwie, ale w stanie surowym może okazać się śmiertelnie trująca. Wszystkie części rośliny są niebezpieczne, gdyż zawierają szereg toksycznych substancji. Najgroźniejsze jest spożycie jagód.
Spożycie czerwonych jagód może zakończyć się śmiercią, szczególnie w przypadku dzieci. Sok, liście oraz zapach rośliny mogą wywołać zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia krwi, podrażnienia błon śluzowych oraz skóry. Przypadkowe wypicie wody, w której stały kwiaty, może powodować silne zatrucie pokarmowe,
Roślin, które mogą zaszkodzić naszym zwierzętom, jest dużo więcej niż wymienione i opisane przeze mnie . Ja starałam się wymienić te najbardziej popularne.
Poniżej wymienię ich jeszcze sporo :
Abrus precatorius, czerniec gronowy, czosnek, dzikie wino, pokrzyk wilcza-jagoda, kasztanowiec zwyczajny, obrazkowiec, awokado, kwiaty cebulkowe takie jak tulipan, hiacynt, irys, bukszpan, powojnik wirginijski, szczwół plamisty,fiołek alpejski, cyklamen, wawrzynek wilczełyko, naparstnica purpurowa, biskupie serduszka, ładniszka okazała, dicentra, hortensja, kalmia wielkolistna, złotokap, groszek, ligustr pospolity, liliowate, lobelia, łubin, pomidor (tylko część pnąca jest szkodliwa), grzyby – wszystkie gatunki mogą stanowić potencjalne zagrożenie, narcyz, mak, winobluszcz pięciolistkowy, miechunka, szkarłatka amerykańska, pierwiosnek, jaskier, rabarbar, rącznik pospolity, robinia akacjowa, grochodrzew, bez (jagoda bzu czarnego), psiankowate (np. ziemniak ale również bieluń), cis – cała roślina, świbka morska, sumak jadowity, pokrzywa, ciemiężyca,ziarna jabłek (nasiona).